Kislinska erozija zob je danes zelo pogosta težava, saj vedno več ljudi uživa hrano in pijačo z visoko vsebnostjo kislin. Na prvem mestu so to gazirane pijače kot npr. Coca Cola in športni napitki, zato so najbolj prizadete starostne skupine ravno otroci in najstniki. Kislinsko erozijo povzročajo tudi sadni sokovi (pomarančni, limonin in grenivkin sok) in nekatera zelenjava (kumarice in paradižnik).
Naravno izločanje sline nevtralizira kislost zgoraj omenjenih pijač in hrane, vendar ob prepogostem uživanju le te postane nevtraliziranje kisline oteženo in zunanja plast zoba (sklenina) se začne raztapljati, kar vodi v različne težave.
Začetni simptomi erozije zob
Zaradi tanjšanja plasti sklenine zob in razgaljenosti dentina pride do različnih težav: rumenega zabarvanja zob, stanjšanja sprednjih zob, ki postanejo bolj prosojni, sprememb oblike zob (zaokroženje robov zob), občutljivosti zob na različne zunanje dražljaje.
Ob napredovanju erozije so začnejo robovi zob krušiti, na griznih ploskvah se pojavijo udrtine, spremeni se ugriz in zobje postanejo zelo občutljivi.
Kako preprečimo kislinsko erozijo? Spodaj so nasveti, ki vam jih predlagamo:
- Po zaužitju kisle hrane ali pijače splaknite usta z vodo
- Počakajte vsaj eno uro, preden si boste ščetkali zobe
- Iz hrane izločite gazirane pijače in jih raje nadomestite z vodo, mlekom ali nesladkanim čajem ter kavo
- Pri pitju kislih pijač uporabite slamico
- Kisle pijače hitro pogoltnite, ne zadržujte jih v ustih
- Po zaužitju kisle hrane ali pijače žvečite žvečilne gumije brez sladkorja
- Vedno uporabljajte zobno ščetko z mehkimi ščetinami ter zobno pasto ki vsebuje fluoridi.
Ob pojavu zgoraj omenjenih simptomov kislinske erozije vam predlagamo, da se posvetujete z vašim zobozdravnikom, ki vam bo predlagal najprimernejše izdelke za odpravljanje občutljivosti, povezane s kislinsko erozijo ter najprimernejšo terapijo za vaše zobe.