Zobni implantat je »umetna zobna korenina«, ki jo terapevt vstavi v čeljust. Med postopkom celjenja se implantat poveže z živo kostjo (ta proces imenujemo osseointegracija) in ustvari čvrsto osnovo, na katero lahko pritrdimo prevleko, most ali protezo. Uspeh posega je visoko predvidljiv (97 %) in je odlična izbira za nadomeščanje zob pri ljudeh z dobro ustno higieno. NOVOST – keramični implantati.
Z zobnimi vsadki lahko nadomestimo manjkajoči zob, ne da bi bilo treba brusiti sosednja zoba. Pri večjem številu manjkajočih zob pa omogočajo izdelavo mostička na implantatih in s tem odvrnejo potrebo po delni protezi. Služijo nam tudi za pričvrstitev proteze pri brezzobih čeljustih in s tem izboljšajo funkcijo, udobje in samozavest.
Prednost implantatov je, da izgledajo kot zobje. S tem, ko jih vstavimo v kost, preprečijo izgubo kosti in umik dlesni, kot se zgodi po puljenju zob in pri protezah. Ohranjajo vaše zobe in oralno zdravje, saj ne zahtevajo dodatnega brušenja zob.
Primeren kandidat za zobne implantate:
- je v dobrem zdravstvenem stanju,
- ima zdrava obzobna tkiva,
- ima dovolj kosti za vstavitev zobnega implantata,
- dobro vzdržuje oralno higieno,
- redno obiskuje zobozdravnika.
Rizični dejavniki, ki vplivajo na rezultat posega:
- mladi, pri katerih se še ni končala rast kosti,
- noseče ženske,
- težki kadilci (kajenje ovira proces celjenja in zmanjša možnost za uspeh),
- osebe, ki prekomerno uživajo alkohol ali droge,
- osebe, ki so imele v preteklosti obsevanje glave in vratu,
- osebe, ki jemljejo bifosfonate (učinkovina v zdravilih za zdravljenje osteoporoze), fenitoin (učinkovina v zdravilih za zdravljenje epilepsije), zaviralce Ca kanalčkov (zdravila za zdravljenje visokega krvnega pritiska),
- osebe, ki prejemajo kemoterapijo,
- osebe z avtoimunimi boleznimi, kroničnimi boleznimi imunskega sistema, vezivnega tkiva, hematološkega sistema,
- osebe z nekontrolirano obliko sladkorne bolezni tipa II
- osebe z akutnimi in kroničnimi vnetji v ustni votlini.
V naši ordinaciji uporabljamo implantate sistema Straumann in Ankylos. Več o tem si lahko preberete na njihovi uradni spletni strani:
Postopek vstavitve implantata:
Pred posegom prejmete lokalno anestezijo. Nato se na področju vstavitve implantata naredi rez in razgrne mehka tkiva, kar nam omogoči dostop do kosti.
S posebnimi za implantate prilagojenimi svedri zobozdravnik zavrta v kost in naredi prostor za implantat. Začne s tankimi svedri in postopno uporablja debelejše. Ko je ležišče za implantat pripravljeno, se v kost vstavi implantat. Rano nato zašijemo.
Po posegu pacient prejme navodila. Po 7 do 10 dneh se odstranijo šivi.
Za zraščanje implantata s kostjo so potrebni 2 do 4 meseci (odvisno od kvalitete pacientove kosti).
Nato sledi druga faza, ko se nad mestom vstavitve implantata naredi majhen rez, ki nam omogoča, da na implantat pritrdimo poseben vijak (healing cap) in po potrebi zašijemo rano.
Po enem tednu odstranimo šive in čez nekaj dni je implantat primeren za protetično nadgradnjo.