Keramični inleji oziroma onleji so keramične zalivke, ki se izdelujejo po indirektni metodi. Pri prvem obisku se zob pripravi (odstrani karies) in odtisne, pri naslednjem obisku pa se vam keramično lusko, ki jo je tehnik naredil v laboratoriju, cementira. Ker je porcelanski material zelo podoben zobni substanci, lahko s to tehnologijo defektni zob restavriramo tako, da razlika med zobom in umetnim materialom ni opazna, kar je seveda cilj vsake estetske oskrbe.
Izdelujejo se v primeru, ko ni ohranjene dovolj zobne substance za belo – kompozitno plombo, hkrati pa zob ni toliko poškodovan, da bi potreboval izdelavo prevleke.
Razlika med inlejem in onlejem je samo v velikosti keramične zalivke. Inleji ne nadomeščajo nobenega vrška zoba, onleji pa so bolj obsežni in zajemajo tudi enega ali več zobnih vrškov.
Prednosti porcelanskih zalivk so v tem, da so bistveno bolj obstojne kot kompozitne zalivke, zob ojačajo in preprečijo njegov zlom, za razliko od kompozitnih zalivk se s časom ne zabarvajo in ohranjajo zob, saj ne zahtevajo dodatnega brušenja kot prevleka. Pri njihovi izdelavi ni nobenega krčenja materiala in je zato špranja med keramično zalivko in zobom minimalna.
Slaba lastnost keramičnih zalivk pa je, da zahtevajo dva obiska pri zobozdravniku in da so dražje od kompozitnih zalivk.
Kompozitne zalivke | Porcelanske luske | Zobne prevleke | Keramični inleji oz. onleji |