Zobno gnilobo povzročajo bakterije, ki se nahajajo v zobnih oblogah. Na splošno velja, da dlje ko so na zobeh zobne obloge, večja je verjetnost, da pride do nastanka zobne gnilobe. Zobišče si ščetkamo zato, da odstranimo obloge, ki so na zobeh. Nekateri zobje pa se zaradi njihove oblike težje očistijo.
Nekateri zadnji zobje se lahko težje očistijo, ker so vdolbine (fisure), ki se nahajajo na njihovi grizni ploskvi, zelo globoke in ozke. Čeprav osebe s takimi zobmi redno in natančno čistijo zobe, ne morejo odstraniti vseh oblog, ki se nalagajo v vdolbinah. Zato je na teh področjih velika verjetnost, da bo prišlo do nastanka zobne gnilobe. Dodaten problem globokih in ozkih vdolbin je tudi to, da je sklenina na teh mestih tanjša kot na ostalih delih zoba. To pomeni, da bo tudi gniloba hitreje prodrla skozi sklenino in napredovala v globlje dele zoba.
Zalivanje fisur je postopek, pri katerem v vdolbine griznih ploskev zadnjih zob nanesemo material in s tem preprečimo, da bi v njih zastajale bakterije, ki povzročajo zobno gnilobo. Znanstvene raziskave so potrdile, da so ustrezno zalite fisure 100% učinkovite pri preprečevanju nastanka zobne gnilobe. Postopek je brezbolečinski in ga predlagamo pri otrocih čim prej po izrasti zob.